Grūtniecības laikā īpaši svarīga zobu veselība
Ikviena sieviete būs dzirdējusi nolemtības pilno pareģojumu, ka katra grūtniecība jaunajai māmiņai maksā vienu zobu. Neticiet! Šis apgalvojums nav patiess.
Ģimenes zobārstniecība speciālisti norāda, ka grūtniecība pati par sevi zobus nebojā, taču grūtniecības laikā, mainoties jaunās māmiņas organismam, var pastiprināties jau sen ielaistas zobu kaites, ko līdz šim grūtniece nav manījusi vai nav ārstējusi. Tāpēc bērniņa gaidīšanas laikā jāpievērš pastiprināta uzmanība zobu higiēnai un sabalansētam uzturam. Tāpat grūtniecības laikā Ģimenes zobārstniecība speciālisti iesaka apmeklēt zobārstu vai zobu higiēnistu profilaktiskā nolūkā, lai savlaicīgi varētu novērst iespējamus zobu iekaisumus vai pat infekcijas.
Grūtniecēm īpaši jārūpējas par saviem zobiem un smaganām, jo bērniņa gaidīšanas laikā jaunās māmiņas organisms ir pakļauts hormonālām svārstībām, kas būtiski palielina smaganu slimību risku. Grūtniecības laikā, palielinoties hormonu (estrogēnu un progesteronu) līmeņiem, var palielināties arī periodontālo baktēriju līmenis. Līdz ar to mutes un zobu kopšanai ikdienā ir īpaši liela nozīme, lai neveidotos dažādi smaganu iekaisumi.
Visbiežāk grūtnieces sūdzas par pastiprinātu smaganu asiņošanu, bet tas ir saistīts gan ar smaganu lielāku apasiņošanu, gan izveidojušos zobakmeni. Tāpēc, lai gan šķiet – ja asiņo smaganas, zobus labāk netīrīt, tieši otrādi – zobi ir jātīra vēl biežāk, samazinot aplikumu, kas izraisa smaganu iekaisumu. Svarīgi ir zobus tīrīt pareizi - vertikālā virzienā, augšējos zobus no augšas uz leju un apakšējos zobus no lejas uz augšu, tādējādi masējot smaganas un noņemot no tām aplikumu.
Izmaiņas smaganās visvairāk ir novērojamas starp otro un astoto grūtniecības mēnesi. Mainīgie hormonu līmeņi padara grūtnieces smaganas jutīgākas pret kaitīgo aplikumu. Ja jaunajai māmiņai jau ir smaganu slimības (piemēram, smaganu iekaisuma) pazīmes, grūtniecība to var pasliktināt. Tādēļ ir būtiski pievērst īpašu uzmanību mutes higiēnai bērniņa gaidīšanas laikā.
Grūtnieces zobu veselība var ietekmēt arī gaidāmā mazuļa veselību. Bērniņam māmiņas vēderā piena zobu aizmetnīši izveidojas jau ceturtajā vai piektajā grūtniecības nedēļā, savukārt grūtniecības sestajā mēnesī veidojas pastāvīgo zobu aizmetņi. Slikta mutes higiēna var izraisīt smaganu infekcijas, kas, savukārt, var palielināt kaitīgo baktēriju risku nokļūt placentā un izraisīt dažādas grūtniecības komplikācijas, piemēram: spontāno abortu, priekšlaicīgas dzemdības vai pat kavētu mazuļa augšanu un attīstību. Dažādas infekcijas var būt iemesls līdz pat 50% no visām priekšlaicīgām dzemdībām.
Zobu veselībai ļoti svarīga ir fluora un kalcija uzņemšana par ko grūtniecības laikā jādomā īpaši, jo tas ir būtisks faktors arī mazuļa attīstībai. Tāpat arī pēc mazuļa piedzimšanas jādomā par kalcija un fluora uzņemšanu, jo mātes pienā fluora nav. Fluoru var uzņemt ar pārtiku, to satur zivis, tēja, olas, aknas un aitas gaļa, zirņi, pupas u.c. Papildus ieteicams lietot fluora tabletes.
Zobu veselība ir svarīga ne tikai grūtniecības laikā, bet arī ikdienā - viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem skaistiem un veseliem zobiem ir pareiza zobu higiēna. Zobi jātīra divas reizes dienā un jāuzņem sabalansēts uzturs.
Konsultācijā pie zobu veselības speciālista iespējams noskaidrot katram individuāli piemērotāko zobu kopšanas veidu un līdzekli!